Dlaczego nie ma refundacji?

image_pdfimage_print

W nawiązaniu do poprzedniego wpisu, oraz do pytania dlaczego w Polsce nie leczy się choroby Niemanna-Picka, chociaż lek otrzymują chorzy w większości krajów UE, przedstawiamy 14-to minutową odpowiedź wiceministra zdrowia Igora Radziewicza Winnickiego. Słowa te padły w czasie posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia, w czwartek 3-ego kwietnia br. Nagranie pochodzi ze strony internetowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Wytrwaliście do końca? Wiecie już dlaczego jedyny lek dostępny w leczeniu choroby Niemanna Picka nie jest w Polsce refundowany?

Najwyraźniej Ministerstwo Zdrowia wie lepiej… dysponuje nowszymi wynikami badań oraz pełniejszą wiedzą niż inne ministerstwa zdrowia krajów Unii Europejskiej i nie tylko. Przypominamy mapę:

czerwona wyspa

 Kolor Zielony  – kraje, w których miglustat jest w części lub w całości refundowany.
 Kolor Żółty  – kraje, w których producent leku nie ma swojego przedstawicielstwa oraz do tej pory nie ubiegał się o refundację terapii.
 Kolor Czerwony  – kraj, w którym pomimo tego, że producent dwukrotnie wnioskował o finansowanie leczenia ze środków publicznych, Minister Zdrowia wniosek odrzucił i jedyny dostępny lek, stosowany w chorobie Niemanna-Picka, nie jest w żaden sposób refundowany.

* Na podstawie informacji własnych, nieoficjalnych.

  • Reklama